aevans61456 aevans61456
  • 22-09-2019
  • Mathematics
contestada

The store charges $10.20 for a case of 24 bottles of natural spring water. What is the unit price for one bottle

Respuesta :

Esraas
Esraas Esraas
  • 22-09-2019
The unit price for one bottle = 0.425
As the case contain 24 bottle and the case costs $10.20 the the bottle costs 10.20/24 = 0.425
Answer Link

Otras preguntas

Who was Patrick Henry henry regarding the constitution?
what does the constitution require for a candidate to be approved as a federal judge
How was the code of chivalry like the idea of romantic love?
Solve z= 9 over 13 c for c
Do you think that Kublai Khan was a successful ruler? Why or why not?
Use the distance formula to find unknown value. d= 480 mi, r= ?, t= 3h
(94 -81 z)^3, when z = 25
Picking up a book is a voluntary action. Describe two differences between a reflex action and a voluntary action.
I NEED HELP!! Read the sentence below and use context clues to determine the meaning of the word buffer: Trees around your house provide a buffer from the summe
Which term describes a person on the far left of the political spectrum? a. reactionary b. conservative c. moderate d. radical