mathhelp53 mathhelp53
  • 23-08-2019
  • Mathematics
contestada

8) 12 carrots for $ 4.80. How much for 1?​

Respuesta :

melaineirons
melaineirons melaineirons
  • 23-08-2019

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

12/4.30= 1/?

12/4.30= .40

Answer Link
andyalexander
andyalexander andyalexander
  • 23-08-2019

Answer: 1 carrot costs $0.40

Step-by-step explanation: The formula you would use in this situation is something like

n * c = t, where n is the number of items, c is the cost, and t is the total.

If 12 * C = 4.80, where c is the cost of 1 carrot, then:

C = 4.80/12

C = 0.40

So the cost of 1 carrot is $0.40

Don't forget to check your work by plugging in your result into the original equation:

12 * 0.40 = ?

12 * 0.40 = 4.80

Hope this helps.

Cheers,

Andy

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP 10 POINTS
Which best describes secured credit? A) it is backed by a valuable asset B) it carries no risk for the lender C) it can be easily obtained D) it limits a borro
How do you find the lateral area for rectangular prisms?
How did world war 1 change the lives of American women
someone please help i don’t understand
What is the concentration of the acid in this titration 1.2 m 2.4 m 1.95 m 0.98 m 1.98 m
Stefan sells Jin a bicycle for ​$173 and a helmet for ​$19. The total cost for Jin is 160​% of what Stefan spent originally to buy the bike and helmet. How much
A person with Down Syndrome has an additional #21 chromosome in every somatic cell. This condition is also called trisomy 21. The cause of this syndrome A) is n
HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!
Will the sun ever explode as a type i supernova?