micah100
micah100 micah100
  • 24-07-2019
  • Mathematics
contestada

1 kilogram of nuts costs $8 how much would 3/2 of a kilogram cost?

Respuesta :

epicfoxer
epicfoxer epicfoxer
  • 24-07-2019

Answer:

12 dollars

Step-by-step explanation:

3/2 kg = 1.5 kg so you multiply 8 *1.5 which is your ratio and you get 12 dollars

Answer Link
r3t40
r3t40 r3t40
  • 24-07-2019

You can use cross multiplication. Note that 3/2 = 1.5

1kg .... $8

1.5kg .... $x

So we have,

[tex]\dfrac{1}{1.5}=\dfrac{8}{x}\Longrightarrow x=8\cdot1.5=12[/tex]

3/2 kilogram of nuts costs $12.

Hope this helps.

r3t40

Answer Link

Otras preguntas

Need to see what the best result
what is the Pythagorean theorem
Im confused how to convert the equation ​
Simon, the sorcerer, attempted to purchase: a spiritual gift eternal life salvation none of above all of the above
How do tides generate electricity?
According to the World Health Organization, almost ___________ of all diseases are caused by environmental exposure.
How do parents inspire their children?
Which of the following best replaces the underlined word in the sentence? The unsuspecting gazelle le prey to the fon2 a victim weak b. predator none of the abo
In the given figure, ABC is a right triangle. What is true about AABC?
Please help I'll mark brainliest ​