pridebutter pridebutter
  • 26-05-2019
  • Mathematics
contestada

the price of milk found by / its cost in cents by its volume in gallons.
what are the units in words?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 26-05-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Milk is often priced in the units "dollars per gallon."  I pay $3/gallon for mine.

If you want the units cents instead of dollars, then the units would be

"cents per gallon."

Answer Link

Otras preguntas

Eric and frank want to equally share 4/3 feet of rope. What length of rope should each friend get? Explain how to use a drawing to help solve the problem.
What process are sedimentary rocks formed from igneous rocks?
I have been stuck on this question and i would like to know how to solve it ? A mother horse and a baby horse walk 10 miles from point A to point B. The mother’
a chef uses 3 3/4 pounds of semolina flour and 1 5/8 pound whole wheat flour for each batch of pasta she makes.one week she uses a total of 86 pounds of flour W
sin 48,59 = 0,75, maka cos 138,59 =
i need help writing an equation from a graph
What is the largest part of the earth: the core,the mantle, or the crust
Aleta deposited $450 into a savings account earning 3.75% simplest interest . How much interest will she ear in six years ? how can i solve this ?
i need help writing an equation from a graph
Aleta deposited $450 into a savings account earning 3.75% simplest interest . How much interest will she ear in six years ? how can i solve this ?