stacey1vil stacey1vil
  • 24-04-2019
  • Mathematics
contestada

Will bought a package of 24 juice bottles for $7.44. Which equation relates the cost , c of a package of juice bottles to the number of bottles, b, in the package?

Respuesta :

18jd65oxzo9t
18jd65oxzo9t 18jd65oxzo9t
  • 28-04-2019

7.44÷24=c because to find the unit price you need divide 7.44 by 24

Answer Link
dartois11553 dartois11553
  • 24-03-2021

Answer:

c=0.31b

Step-by-step explanation:

$7.44 divided by 24 = 0.31

Answer Link

Otras preguntas

What kind of cells send and receive messages?
The Grand Canyon, as seen here, can be compared to a(n) __________ under the Earth's oceans
In Aztec society, women were (CHOOSE ALL THAT ARE CORRECT). A] Equal to men in all parts of life, from military, government positions, to laborers B] Thought of
Write an equilavalent expression for 3a+12
how many formula units are in 6.12 kg of lithium nitride
what does a bever say when he falls in water
What was the Period of Disunion?
Which organism makes its own food? A. mouse B. snake C. grass D. owl
A water-soluble hormone approaches its target cell. Which will happen first? Select one: a. The hormone's signal will be transduced through the cytoplasm of th
Find the value for the following determinant. -32 -42 42