hellokityy13 hellokityy13
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Jake bought 4 1/2 pounds hamburger for the cook out. How much did it cost him if hamburger is $1.80 per pound​

Respuesta :

Blonde202
Blonde202 Blonde202
  • 23-04-2019

Answer:

8.10

Step-by-step explanation:

4 times 1.80 equals 7.20

1/2 times 1.80 equals 0.90

7.20 plus 0.90 equals 8.10

Answer Link

Otras preguntas

Credit discount definition
In families on the homestead, what did women do? a. cooked, cleaned, and made and washed clothes b. raised and schooled the children c. raised food crops d.
Why does photosynthesis require light to occur? a. Cellular respiration produces light b. Light adds energy and photosynthesis is endothermic c. Light adds ener
How many hours would it take to get from Miami FL to New Hampshire?
Complete the sentence with"be + a lot of" Eg:a)there_____ parks a)there are a lot of parks. b)there_____good nightlife. c)there_______good restaurants d)t
Credit discount definition
what is : b squared+14b+ 24 over b squared+5b+6 divided by 1 over b+3
What's the next number? 12 21 23 32 34 43
the product of two rational numbers is 1.5. Their sum is 3.5. What are the two numbers?
The ordered pairs below represent a linear relation between x and y. (-3,1), (-2,3), (-1,5), (0,7), (1,9), (2,11) Which of the following is a correct statement