kantariag kantariag
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Tony bought 14 pounds of rice for $6 how many dollars did he pay per pound of rice

Respuesta :

mimique0179
mimique0179 mimique0179
  • 23-04-2019

Answer: 43 cents

Step-by-step explanation: divide 6.00 by 14 which gives you around .42857

then you round to the hundredths place which gives you .43

Answer Link
lolfunny124 lolfunny124
  • 23-04-2019

Answer:

0.42 or 0.43 (depends if you round)

Step-by-step explanation:

6.00 divided by 14 = 0.42857143

now check your answer

0.42857143 x 14 = 6

Answer Link

Otras preguntas

Please answerrrrrrrrrrrr
Frrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrreeeeeeeeeeeeeeeee pppppppppppppppppppppppppppppooooooooooooooiiiiiiiintttttttttttttts JK I am desprete please help
Find the quotient of 394/6
Assume the firm's dividend is $3.44 this year, and that the required rate of return for the firm's industry is 10.2%. The firm's dividend will grow by 2.8% each
Please give me the Answers
Which of the following is NOT true about soil sampling? O It helps prevent over-usage of fertilizers O It is expensive and not an accurate indicator of soil pH
What event solidified Adolf Hitler's hold on power in Germany? 1920: Hitler elected leader of the Nazi Party 1925: Hitler's Mein Kampf is published 1928: Nazi P
determine whether the following is linear or nonlinear
In which of the following scenarios would you choose to embed versus import data? A.)You do not want to save the original data sources. B.)You want to maintain
How can the associative and commutative properties of addition be useful when adding rational numbers?