2128670
2128670 2128670
  • 21-04-2019
  • Mathematics
contestada

H-hello! Today is my B-DAY!!!! I was hopping if someone could help me?
If you have $20 and need to buy 6 Items, how much is each Item?

Respuesta :

jtbouvier9274
jtbouvier9274 jtbouvier9274
  • 21-04-2019

Answer:

you can spend $3 per item and have $2 left over

or

you could spend $3.33 and have 2 cents leftover

Step-by-step explanation:

6 goes into 20 3 times

Answer Link

Otras preguntas

what is freshly prepared FeSO4 used in the brown ring test​
Please help!! Which sentence is correct?
Given f(x) and g(x) = f(x + k), use the graph to determine the value of K
find the quotient of 25.5÷0.5​
Evaluate the function at the given values of the independent variable. Simplify the results.
What is the basic difference between job specification and job description​
What was true about the Chinese Exclusion Act? A. It was the result of political pressure by business interests in the eastern United States. B. It was the resu
A mother duck lines her 5 ducklings up behind her. In how many ways can the ducklings line up? Answer
The equation of the line is ___
George Washington was electedpresident by theA. CourtsB. CongressC. Convention​