username101101 username101101
  • 22-04-2016
  • Mathematics
contestada

at a local fruit stand , Luisa spends $3.96 for 2 pounds of strawberries. how much can she expect to pay for 4 pounds of stawberries?

Respuesta :

yoursister yoursister
  • 22-04-2016
$3.96 for 2 pounds. 4 pounds is twice as much as 2 pounds, or 2x.
Therefore, 2(3.96) = $7.92
Answer Link
Blast
Blast Blast
  • 22-04-2016
Simple 3.96*2 = $7.92 for 4 pounds of strawberries
Answer Link

Otras preguntas

What are three connection methods for the globalprotect agent? (choose three.)?
The height of a triangle is 4 m less than its base. The area of the triangle is 48 m2. Find the length of the base. A 7 m B 8 m C 11 m D 12 m I think the a
Find the value of x^3-y^3-9xy , if (x-y)=4
In which part of Asia are living conditions most crowded?
rule of tree 350 chefs have worked 6 hours a day, preparing 1,500 dishes in 10 days. 420 chefs working 8 hours a day, How many dishes can you prepare in 18 day
What are main steps in the software acquisition process?
what is the square root of 34
For what crop where slaves brought to the southern north Carolina
What is the area of the polygon?
I'm assuming that the correct answer to this problem was a, but I'm not sure why. How do I know when to use sin and when to use cosine when writing the equation