DravenHill
DravenHill DravenHill
  • 26-02-2019
  • Mathematics
contestada

If a half a gallon of milk costs $1.24, what is the cost per pint?

(8 pints in 1 gallon)

Respuesta :

jcultr4s3nse
jcultr4s3nse jcultr4s3nse
  • 26-02-2019

Answer:

.31

Step-by-step explanation:

If there are 8 pints in 1 gallon, we know that there are 4 pints in half of a gallon. To find the amount of money for 1 pint, we can divide 4 by 4 to get 1 pint.

Now we have to do the same for the amount of money to find out the amount.

1.24/4=.31

It costs .31 cents for 1 pint of milk.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Sodium has one electron in its outer energy level. According to the octet rule, _____.
Joanne deposited $10,000into an interest account that earns 5.5 percent compound interest,compounded annualy.How much is in the account after 10 years.
I need help with 9-40
A 12-ft ladder is placed 5 feet from a building. Approximately how high does the ladder reach?
tim wrote 16 as (-2)4 is he correct
River systems were important to the development of the United States because they
What is 20,999 times 999,999
5*23*2 what's the property?
Which of the following was NOT a characteristic of the Aztec civilization? A. They had an elaborate religion. B. They had a numerical system. C. They were p
What led to the siege of Yorktown?