rehana1320067494 rehana1320067494
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

Plz help me with I need the help from people to help me plz ASAP

Plz help me with I need the help from people to help me plz ASAP class=

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 24-02-2019

Answer:

C

Step-by-step explanation:

To find the cost per gallon ( unit cost ) divide cost by number of gallons purchased, that is

cost per gallon = [tex]\frac{35.38}{12.2}[/tex] = $2.90 → C

Answer Link

Otras preguntas

In 2014, which country effectively stopped the spread of the Ebola virus through prompt action by health services and effective support from the global communit
A science class has 2 girls and 6 boys in the seventh grade and 5 girls and 3 boys in the eighth grade. The teacher randomly selects a seventh grader and an eig
Find the value of k in the following figure.
If you have 50 tiles and you put them in 4 rows how many wil be left over?
The rocky mountains in the western united states began to form as the north american plate overrode the _____.
Trey has $19.76 in his wallet. he buys a pack of gum for $1.79 and a bottle of water for $2.34. how much money does trey have left?
The great scholar king of the franks was _______ . a. clovis c. napoleon b. henry viii d. charlemagne
What was a major incentive in the settling in the west?
Economic problems for many countries in Europe in the 1920s and 1930s were mainly caused by
Many Chinese want to move to Southeast Asia because of the regions