elora2007 elora2007
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

you can get 4 value meals for $21.88 at the local buger restaurant. How much is each value meal

Respuesta :

kkpowell kkpowell
  • 25-01-2019

Answer:

$5.47

Step-by-step explanation:

you divide $21.88 by 4 which is 5.47

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 25-01-2019

Answer:

$5.47/meal

Step-by-step explanation:

You want the unit cost of this value meal.  To obtain that, divide $21.88 by 4 meals:

$21.88

----------- = $5.47/meal

4 meals

Answer Link

Otras preguntas

What images of light are in this passage?
1. I have ___ cheese for my pizza, but I don’t have any tomato, I need to buy some. A few B. some C. a little D. many 2. My father usually _____ a book in the
The county cleared this path and paved it with packed gravel, so they would have a peaceful place to hike and bike. Which of the following alternatives to the u
plz help. The ratios of M&M's to skittles in the candy dish is 4 to 1. given this ratio, which two sets of candy counts are possible?​​
7. ESSENTIAL QUESTION What are some of the factors that contribute to the development of civilization? HSS​
There are many______ at the tourist attractions(sightsee)
sa’mya built a rectangular flower garden the gardes is 10 feet long and 8 feet wide what is the area of sa’ma’s flower garden area=length x width
helpppppppppppppppp meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
actividades para trabajar las emociones en primaria
solve in step wise.​