rgs13 rgs13
  • 23-01-2019
  • Mathematics
contestada

3 lb. divided by $1.29 whats the unit price

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-01-2019

Answer:

$.43 per pound

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we take the cost and divide by the number of pounds

$1.29/ 3 lbs

$.43 per pound

Answer Link
gracecollins648
gracecollins648 gracecollins648
  • 23-01-2019
$.43 per pound hope that right
Answer Link

Otras preguntas

The secondary structure of a protein results from _____. the secondary structure of a protein results from _____. bonds between sulfur atoms hydrophobic interac
Sql statements that define the objects such as tables, indexes, triggers, etc. in a database are referred to as _______________ statements.
A jug holds 4.8 liters. How many milliliters does it hold?
Why does the speaker in sonnet 18 by petrarch repeatedly use negative words and phrases?
Choose the correct pronunciation for the word. car 1) kăr 2) kār 3) kâr 4) kär
Two times a number is six times the sum of z and y
What reason was given for the need of black slave labor in the south?
round 76,912 to the nearest ten thousand
) The proximal epiphysis is represented by letter __B________. 2) The area that causes the lengthwise growth of a long bone is indicated by letter ____E______.
what is the answer to 2x+9=35?