mommyp1973 mommyp1973
  • 25-11-2018
  • Mathematics
contestada

The baker pays $0.50 per pound for sugar and $0.75 per pound for butter. Write an expression that shows how much the baker will spend if he buys 6 pounds of butter and 20 pounds of sugar.

Respuesta :

sherlockholmes1974
sherlockholmes1974 sherlockholmes1974
  • 25-11-2018
.5(20)+.75(6)=$14.50
Answer Link
vmishal22 vmishal22
  • 25-11-2018

(.5x20)+(.75x6)=$14.50

Answer Link

Otras preguntas

Emily is 4 years older than Grace. When their ages are added together they equal 26. How old is Emily?
The greatest number of immigrants coming to the United States came from Germany. a. True b. False
Tori takes his dog to be groomed. The fee to groom the dog is $75 plus 6.75% tax. Is 80$ enough to pay for the service?
What is the only thing that should differ between experimental treatments
4 interesting facts about the earths crust
what is the mixed number of 45/40
Which of the following is a carbohydrate? a. ATP b. steroid c. wax d. sucrose
Margots dad has 7 striped ties and 21 solid ties. What is the ratio of striped ties to solid ties.
231 km 811 m + 485 km 829 m
A Latin or Greek basic word element to which affixes are added is a?