laylajohnson0526 laylajohnson0526
  • 24-11-2018
  • Mathematics
contestada

if apples cost $3.50 per pound how much would 2 1/4 pounds cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 24-11-2018

One pound = $3.50

You are solving for 2 1/4 (or 2.25)

Multiply the two numbers

2.25 x 3.50 = 7.875

2 1/4 pounds cost $7.875 or ~$7.88

~

Answer Link
Narendra21
Narendra21 Narendra21
  • 24-11-2018

the answer should be 7.87

Answer Link

Otras preguntas

Is 0.625 a number that repeats or a number that terminates
x^3-4x^2+2x+5 divided by x-2
Katie has a cold and needs to take one teaspoon
Which table represents a linear function?
What provides both equilibrium and aesthetics to a piece of art.
When a group of people share values, practices and beliefs this is known as
7 - (-12) - 15, Simplify.
Simplify the expression where possible. (t 9) -8
what can I expect on the asvab
Suppose you use a microscope to look at a cell from the skin of an onion. what structure will you see that would not be found in a cell from your skin