Value Mart is advertising a back to school sale on pencils a pack of 30 sells for$7.97 where a 12pack of the same brand costs $4.77 which is the better buy? How do you know

Respuesta :

pack of 30:

7.97/30=.27 per pencil

pack of 12:

4.77/12=

.40 per pencil

The best buy is pack  of 30 because:

.27<.40