akize0324 akize0324
  • 23-11-2018
  • Mathematics
contestada

six grapefruit cost as much as a dozen of oranges.the cost of a dozen grapefruit and two dozen oranges is $12.how much does one grapefruit cost

Respuesta :

Umar19991
Umar19991 Umar19991
  • 23-11-2018

One grapefruit will cost $1.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 23-11-2018

6 grapefruit=$3

12 oranges =$3


each grapefruit is .50 cents

Answer Link

Otras preguntas

Definition of this sentence "your dark eyes encounter me
Animals marking their territory with urine is an example of _______.
What characteristic sets streams and rivers apart A. Water quality B. Direction of slow C. Size D. Biodiversity
what is human rights?
The _________states that food additives cannot be approved if they can cause cancer in humans or animals A federal commissions act B food and drugs clause C
How did the house of burgesses distinguish the english colony of virginia from the spanish and french colonies in the americas?
history question down below
1 is what percent of 400
A neutral atom of helium has 2 protons and ______ electrons. (Enter a whole number.)
Explain the significance of the difference between central /south america and north america.