busychickn748 busychickn748
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

If peanuts cost $6.59 per pound how much would it cost to buy three and a half pounds of peanuts

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

All we need to do in this case to multiply these two numbers, like this:

3,5 pounds * $6,59 per pound = $23,065

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

When did minnesota twins first start playing in minneapolis?
What is the difference between a threatened species and an endangered species ? a. A threatened species and an endangered species are the same thing. b. A threa
Phosphorus trichloride, PCl3, decomposes to form elemental phosphorus and chlorine. The equation is: 4PCl3 → P4 + 6Cl2. Balance the equation and determine the
A triangular prism has bases with three congruent sides, each measuring 4 feet. The height of each triangle is approximately 3.5 feet. The distance between the
Two nuclei combine to form one nucleus in nuclear fission.
Why do economists study the money supply
A book 10.50 but you get 20 percent off that book you. How much does that book cost after 20% is taken off.
Why did president harry truman decide to drop the atomic bomb on japan?
After realizing Jocasta is dead, Oedipus _____.
which issue complicates the use of AEDs to save lives? a. ease of use b. AED cost c. maintenance of AEDs d. limited usefulness