darkpain6851 darkpain6851
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 4 pints of ice cream cost $10.08. How much would 30 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions, like this:

4 pints cost 10,08

30 pints cost x

__________________

x = (30 * 10,08)/4

x = 302,4/4

x = 75,6

30 pints of ice cream cost 75,6$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

the main topic of the Lincoln-Douglas debates was A. Western territories B. War with Mexico C. slavery D. the economy
How much voltage can be stored in a thundercloud?
Why do biologists believe that a primitive choanoflagellate protist is the ancestor to all animals?
Help me please I give thanks
In Georgia, jury trials are done in which types of court? A. probate and juvenile courts B. Supreme Court and Court of Appeals C. magistrate and juvenile courts
by the turn-of-the-century what were the three main beliefs that guided American foreign-policy
VOLUME OF SPHERE Zuri made 2 spheres using plaster. The smaller sphere has a radius of 6 cm. The larger sphere has a radius of 24 cm. How much more plaster did
what is the original price if there is a 10% discount and the sale price is $76.50
What was the industrial response to world war ii
In the summer before I started high school, my grandpa picked me up every Sunday afternoon. We would coast down the blooming hills, valleys, and countryside alo