WillH3547 WillH3547
  • 21-11-2018
  • Mathematics
contestada

A light bulb consumes 3600 watt-hours per day. How many watt-hours does it consume in 5 days and 18 hours?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 21-11-2018

1 day equals 24 hours.

18 hours / 24 hours = 0.75 days

The total days is 5.75 days.


Multiply the amount the bulb uses in 1 day by 5.75 days:

3600 x 5.75 = 20,700 watt-hours.

Answer Link

Otras preguntas

Rami has swimming lessons every 3 days and guitar lessons every 7 days. If he has both lessons the first day of the month, when will Rami have both lessons on t
What is the square root of 22 rounded to four decimal places as needed?
Need help 1/6 + 1/8 =
A square piece of fabric has sides length 3.7 cm what’s the area?
correct the sentence werent their no cookies left.
if one object has more mass than another then it weighs more or less than the other object?
What are the methods for managing conflict ssd1?
What were andrew johnson policies concerning the rights of African Americans?
Ava paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. what is the cost of one pound of walnutKieth has a box of 416 crayons the he wants to share with 13 of his friends. If
The role of the circuit courts is to review the trial record of cases decided in _____