emmabarnetttheboss
emmabarnetttheboss emmabarnetttheboss
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

A 2 gallon bottel of bleach costs $5.60.What is the price per quart.

Respuesta :

TheAmbitiousOne
TheAmbitiousOne TheAmbitiousOne
  • 25-10-2018

There's 4 quarts in a gallon, so 4 times 2 = 8.

If we divide 5.60 by 8, we get 0.7.

The answer is $0.70.

Answer Link
coco20206
coco20206 coco20206
  • 25-10-2018
4 quarts = 1 gallon
2x4=8
5.6/8=.7
Answer Link

Otras preguntas

What do most scholars believe is the foundation for the myth of the centaur
What is the place value of the 9 in 219, 775? A hundredB thousandsC ten thousandsD hundred thousands​
You have five samples of unknown substances, and you are told that two of the samples are the same substance. If you can only collect data about the mass and vo
SOMEONE HELP I DON’T UNDERSTAND ITS DUE AT 4:30
How did the invasion of the Goths affect the Western Roman Empire? A.They brought their horsemanship skills. B.They converted the Romans to Christianity. C.They
What is the circumference of this circle? Use 3.14 for π
What is the difference between a compound and complex sentence
What is the simplified expression for 5 a b + 9 a b minus a b? 12 a b 13 a b 15 a b 16 a b
what is “and you” (formal)
multiply and simplify (x-2) (2x+1)