jkersen5140 jkersen5140
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

Five roses cost $55 what will 4roses cost

Respuesta :

emily94213 emily94213
  • 25-10-2018

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

Since 55/5=11 each rose is equal to 11 dollars. Since you want only four of the roses, you would multiply 4 by the cost of each rose ($11) so 4 roses would cost $44.

Answer Link

Otras preguntas

what is 3 halves minus 2 halves PLEASE TELLL MEEEEEEEEEE
Which of the following statements is true of a theory? It is used to organize and explain specific facts. It is invariably the same as a hypothesis. It can only
circumference of a 8in circle
I need help please and thank you
Two people meet in the purple room on the fourth floor of a building. On departure, one person travels West 16 feet, South 9 feet, and Down 9 feet. The other pe
What is the author’s purpose in paragraph 1? (RI 9.6) * to provide readers with a definition of resiliency to demonstrate that resiliency can be found in everyd
Ames Trading Co. has the following products in its ending inventory. Product Quantity Cost per Unit Market per Unit Mountain bikes 11 $ 600 $ 550 S
Metalworking began a during the Upper Paleolithic period. b. with the introductions of Bronze, an alloy, or mixture of tin and copper changed the peoples of Eur
Why were kings so desperate and determined to pay explorers so highly for a new route to East?
1. Which of the following inferences is best supported by the second stanza (lines 6-8)? * "I pace the hall, hear whispers, a code I knew but can't remember, m