SaintJulian9628 SaintJulian9628
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Four students spent $12 dollars on school lunch at this rate find the amount 10 students would spend on the school lunch?

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 30-01-2019

Answer:

10 students would spend $30.

Step-by-step explanation:

In order to find this, start by looking for the cost per student. We can do this by dividing the overall cost by the number of students.

$12/4 students = $3 per student.

Now we take that unit rate and multiply by the new number of students.

$3 * 10 students = $30 total spent.

Answer Link

Otras preguntas

Walton has a thirst for knowledge, as the stranger once did. what details suggest that both are willing to make sacrifices in the search for knowledge? do they
What is the name of the historical period lasting from the end of the Middle Ages to the present? A.) The modern era B.) The information era C.) The Reformation
hey:) can you please help me posted picture of question
a family has two cars. the first car has a fuel efficiency of 30 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of 35 miles per gallon of gas.
In 1811 avogadro wrote a paper that clearly distinguished what
helppppppppppppppppppppppp
As stated in paragraph 1 of Chapter 10 of The Scarlet Letter, what changes Roger Chillingworth over the years from a sweet man to a bitter old man?
which best explains why the spanish were able to defeat the aztecs
What is the form of government in which a ruler controls the economic and social lives of citizens and stresses nationalism at the expense of human rights?
what is the MAIN cause of increased erosion?