aliciabags1494 aliciabags1494
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Bags of maple granola cost $2 more than apple granola

Respuesta :

Astute
Astute Astute
  • 23-10-2018

Answer:

a + m = 2+ a

Step-by-step explanation:

We don't know the amount of apple granola and the amount of the maple granola. So we just set an equation.

Answer Link

Otras preguntas

Write an equation in slope-intercept form for the line that passes through (6,- 3) and is parallel to y = -2x + 4 *
Please write Chapter 24 from Restart by Gordon Korman into a summary (about 4-5 sentences, please!) ASAP! Thank you and have a great day! Please don't delete th
Help plz:))) I’ll mark u brainliest ASAP!!!
In a class election, 30 students voted for Emerald and 15 students voted for Beau. What percent of students voted for Beau?
HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEEEEE (I really dont know the subject i just know science)
You are driving on the highway at a speed of 40 m/s (which is over the speed limit) when you notice a cop in front of you. To avoid a ticket, you press on the b
12 13 14 ¿Qué frase es incorrecta? De niño, el hombre siempre jugaba en la selva. Carlos y Sofía veían muchas cosas interesantes and Costa Rica la semana pasada
ILL MAKE YOU BRAINLIEST
kelly and sam both competed in a swimming gala. kelly swam 5/8 of a mile. sam ran 2/3 mile . who swam further ?
if y varies directly with x and x increases by 2 , is it possible to determine by how much y increases or decreases . yes or no and why