alexandergoetz6644 alexandergoetz6644
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

Four students spend $12 on school lunch. At this rate fine amount 10 students would spend on the same school lunch

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 30-01-2019

Answer:

10 students would spend $30.

Step-by-step explanation:

In order to find this, start by looking for the cost per student. We can do this by dividing the overall cost by the number of students.

$12/4 students = $3 per student.

Now we take that unit rate and multiply by the new number of students.

$3 * 10 students = $30 total spent.

Answer Link

Otras preguntas

Solve ABC with A=86 degrees, B= 31 degrees, and a= 10 meters
Use LRFD and choose a pipe to be used as a tension member to resist a service dead load of 10 kips and service live load of 25 kips. The ends will be connected
While sitting in his psychology class one day, Ernie gets a feeling of being separated from himself. He actually feels that he is floating over his own body, wa
HCF 128, 192, and 80?​
Should kids be required to attend preschool?
is tax a increase or decrease​
translate the following into Portuguese: dog. plane. sister. brother. mother. bunny. turtle. parakeets. father. grandma. uncle.
To pull a 57 kg crate across a horizontal frictionless floor, a worker applies a force of 230 N, directed 34° above the horizontal. As the crate moves 1.1 m, wh
PLS HELP!! What is -8y + 12/ -10y
15x^7+10y^2 in factored form