Sagecallaghan Sagecallaghan
  • 23-03-2016
  • Mathematics
contestada

a 5-foot piece of linen costs $29.40. what is the price per inch?

Respuesta :

hithisha hithisha
  • 23-03-2016
the price per inch is $5.88
Answer Link
vkalnajs
vkalnajs vkalnajs
  • 23-03-2016
Answer is .49 cents


Explain:
Do 29.40 divided by 5
And get 5.88
After that you divide that by 12 because there are 12 inches in a foot.
Answer Link

Otras preguntas

Your mom has asked you to go to the supermarket and take your little brother with you. Using the knowledge you have acquired in this lesson and the verbs provid
hich is the graph of the linear equation x – 2y = 6? On a coordinate plane, a line goes through points (negative 6, 0) and (0, 3). On a coordinate plane, a line
Find the area 10 7 12 4 5 5
Find the equation of the line with slope zero passing through A(-4, 7).
g 1.000 atm of oxygen gas, placed in a container having a pinhole opening in its side, leaks from the container 2.14 times faster than does 1.000 atm of an unkn
Which expression is equal to 2sin(pi/10)cos(pi/10)?
Why was Ancient Zimbabwe referred aa "Great Zimbabwe"? Explain with three examples​
Acidic water containing chemicals and heavy metals from an abandoned coal mine has washed into a nearby river. All of the following are possible outcomes of thi
Find two consecutive integers whose sum is 901.
Lemon juice has a pH of 2. What is the hydrogen ion concentration of lemon juice?