smilycb546 smilycb546
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Mr seidel filled up his 14 gallon gas tank for $29.96 what was the price per gallon

Respuesta :

Smartkidddxes
Smartkidddxes Smartkidddxes
  • 25-09-2018
2.14 is the price per gallon.

I figured this out by dividing 14 by 29.96 and I got 2.14 and to check my work I multiplied 2.14 by 14 and got 29.96 .
Answer Link

Otras preguntas

Tamara is writing a paper arguing that current Japanese art has great complexity. she is including a paragraph about modern origami. Which detail from this rese
How to solve a equation using elemination method
an object has the mass of 5.7kg what is the force of gravity acting on the object on earth
cles is shown. Turtle Tiger House cat Ability to purr Retractable claws iento involves many body systems. A student made a partial list of the Horse Wolf Sharp
Tammys chocolate bar is 59% cocoa.If the weight of the chocolate bar is 63 grams ,how many grams of cocoa does it contain?
What type of sentence is this: Because it is raining outside Independent Clause Dependent Clause Clause
How do I evaluate this double integral
What is the direct object in this sentence? in the beginning, charlie misspelled many words in his journal
If AB is tangent to (circle)C at A, find BC.
A payroll register is a ____ of the payroll records of a company’s employees.