nlatch8587 nlatch8587
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb of candy costs 20 .25 how many would 1 lb of candy cost

Respuesta :

Helsset Helsset
  • 28-09-2018

solution:

[tex]\frac{c}{w}=\frac{20.25}{\frac{3}{4}}\\

\frac{c}{1}=\frac{20.25\times 4}{3}\\

\frac{c}{1}=\frac{81}{3}\\

c=27\\

1Ib cost is \$ 27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is the main conflict in the washwomen?
Holly had 30 pencils.she gave 6 pencils to her friends .3/8 of her pencils need to be sharpened.How many of Holly’s pencils need to be sharpened.
Read the excerpt from Queen Elizabeth's Response to Parliament's Request That She Marry. As I have good cause, so do I give you all my hearty thanks for the goo
I need help FAST!!! It’s on my grade
In these excerpts, how does cugoano's purpose differ from sancho's purpose?cugoano is hoping that a few enslaved people can be released, while sancho is hoping
What president purchased Louisiana from France
A downed animal appears to be dead. what should you do before approaching this animal?
What does Odysseus tell Telemachus to hide from the suitors? A. the palace’s treasures B. the meat and wine C. the weapons D. Penelope
The autoimmune disorder that is characterized by exophthalmos is known as
How many years does it take to be a clinical microbiologiist?