itchypal02 itchypal02
  • 25-09-2018
  • Chemistry
contestada

a powder drink sells for 299 per can each can makes 8 liters of drink what will be the cost of making 35 L of drink

Respuesta :

hucipa hucipa
  • 25-09-2018

8×4=32 liters and $299×4 is $1196. If you divide $299 by 4 you get 74.75. And 8÷4=2. So if you add $1196 with $74.75 you get 1270.75 and 35 liters.

Answer Link

Otras preguntas

__________ individuals in the United States are almost twice as likely to be the victims of physical violence. a Transgender b Masculine c Feminine d Male e Fem
Martin Luther Started The Protestant movement when he split from the church in 1519.What area of Europe was he from?
4. A. What is the percent by mass of water present in CoCl2.6H20? B. Name the hydrate.
Give me two.............. of bread .( put the suitable partitive expression)​
what type of epithelial cell are taller than they are wide? ​
Need help with this problem
The government described in the passage most reflects the features of which type of democracy? No
Which expression is a factor of 4q^2r^3s + 8qrs?
Why use needle loop to prepare fungi slide ?​
Which expression is equivalent to -36 – 8? Choose 1 answer: A.36 + 8 B.-36 + (-8) C.8 – 36 D.-8+36