arlued22 arlued22
  • 24-09-2018
  • Mathematics
contestada

Rose bought 7/20 of candy and 0.4 killogram of fruit which did she buy more of explain your answer

Respuesta :

sunflowerem
sunflowerem sunflowerem
  • 24-09-2018

Simplify 7/20 to decimals by dividing.

7 divided by 20= 0.35

Rose bought 0.35 kilograms of candy and 0.4 kilograms of fruit.

So, she bought more fruit, since 7/20 is less than 0.4.

I hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Does anyone know which it is??
I NEED HELP PLEASE Which is the better buy? 14 rolls of paper towels for $18 or 10 rolls of paper towels for $12 what is the unit rate for the 14 roll option
Tell me a full sentence that you created using the word “there” and their”.
Simplify the following expression by combining like terms 4 + 5x + 2 =
look phto! plz plz help
Joshua went to the grocery store and purchased cans of soup and frozen dinners. Each can of soup has 200 mg of sodium and each frozen dinner has 400 mg of sodiu
2. Jada saw a music video that her favorite artist recently posted online. The equation v(t)=450x3^t represents the number of views, v, of the video, t days sin
Use the pic for info will mark as brainlest
Anyone know how to delete that I need ASAP
A farmer has 100 acres on which to plant two crops. The cost of planting the first crop is $20 per acre and the second crop is $40 per acre, and up to $3000 is