Becky81
contestada

Julianne opens a dance studio. Her start-up costs for the building, advertising, and supplies total $52,000. Each day, she spends $680 on operating costs (like utilities and wages). She earns $960 per day from her students' lesson fees.

Part A: write an equation or inequality to represent this situation. Let d be the number of days.
Part B: when will Julianne begin making a profit
show all work