madironishpdsx4z madironishpdsx4z
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-08-2018

Cost of 1 lemon = 15/2 = 7.5 cents

Cost of 60 lemons = 7.5 * 60 = 450 cents or $4 50

Answer Link
jakewalke540 jakewalke540
  • 21-08-2018

4 can be bought for 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

classify each characteristics as either a metal or a non metal ​
Can you help with number 5? I didn’t feel like writing it.
Ethics may be most closely likened to
China’s borders with Vietnam, Laos and Myanmar are political or geographical? What caused these borders to be set?
Receiving criticism is an emotional process. True False
fill in the blank with the correct preposition. Vous avez mal ____ yeux a. au b. aux c. à l’ d. à la
What leads to maximum food nutrient loss? A. Blanching B. Overcooking C. Steaming D. Waterless cooking
What two principals form the basis for capitalism?
Which of the following about he environment movement is true
A globe is a map of Earth shaped as a sphere. What is the volume, to the nearest tenth, of a globe with a diameter of 16 inches?