karolina70 karolina70
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

cans of soup are on sale for $1.79 each if jack spent $25.06 on soup how many cans did he buy

Respuesta :

kendra0729
kendra0729 kendra0729
  • 21-08-2018
14 25.06 divided by 1.79 = 14
Answer Link
HelpfulHelp
HelpfulHelp HelpfulHelp
  • 21-08-2018

Jack bought 14 cans of soup.

In order to find out how many cans of soup Jack bought, we would need to the amount of money he spent on soup($25.06) and divide it by how much the soup was per can($1.79). Once we do that, we will get our answer, 14.

Answer Link

Otras preguntas

A red light flashes every 14 minutes. A blue light flashes every 24 minutes. when will the two lights flash together again if they last flashed together at 8 AM
What were the legal rights of slaves relative to their masters in the late 1600's under the Barbados Slave Code?
how do tributaries increase the economic benefits of rivers
please step by step help me solve this problem 3(4d+1)-9d=6(2-d)
True or False: The Eastern Orthodox Church forbids the use of icons.
How did Enlightenment ideas influence the development of democracy in the United States?
58,927 move the decimal left 4 places
Describe the people who came to the American colonies in the 1700's.
When 345 added to a number the result is 987
sandy has $200 in her bank account. if she writes 6 checks for exactly $19.98 , what expression describesmthe change in her bank account? what is her account b