koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

7. Miguel draws a square on a coordinate plane. One vertex is located at (5, 4). The length of each side is 3 units. Circle the letter by all the ordered pairs
Although it shouldn't have happened, on a dive I fail to watch my SPG and run out of air. If my buddy is close by, my best option is to Another option is to if
5 ice creams cost 6.50 pounds. How much do 11 ice creams cost​
“Relating to ideas, customs, and social behaviors of a society” is the definition of what?
When should students in a study session use flash cards to quiz one another? while reviewing while drilling while discussing while preparing`
Read this excerpt from “Song of the Old Mother” by William Butler Yeats. I rise in the dawn, and I kneel and blow Till the seed of the fire flicker and glow; Wh
find [-4/5]×3/7×15/16×[-14/9]​
What event helped spark much of the Antebellum reform movements?
when did Mahatma Gandhi start on non-cooperation movement and Quit India Movement ? state years.​
Which of the following are solutions to the equation below? Check all that apply. 4x²-12x+9 = 5 □ A. x = -√5 + ³/2 B. x= √√4-3 C. X= -√√4-3 D. x = √5 + 1/2 3 N|