veve96 veve96
  • 24-07-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for 96. find the cost of 7 bananas

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 24-07-2018

This is a proportion problem. Set up your equation:

8/96 = 7/x

Now cross multiply

96 x 7 = 672

672/8 = 84


Answer is $84

Answer Link
Creati
Creati Creati
  • 24-07-2018

Hey!


For this type of question, you can make a proportion. Here is the proportion:


[tex] \frac{8}{96} = \frac{7}{x} [/tex]


Cross multiply:


[tex] 96 \times 7 = 672 [/tex]


Now divide by 8


[tex] 672 \div 8 = 84 [/tex]


That means 7 bananas cost $84


[tex] \framebox{Answer = \$ 84} [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A bag contains 12 slips of paper of the same size. Each slip has one number on it, 1-12. Describe an impossible event.
What are Some Euphemisms for Being Crazy?
What Is the Difference Between Comedy and Satire?
What is the application for reflection of waves?
Solving equations... 4+3x=5 What is X?
What is 127km  to the nearest 10km
How are the structures of arteries, capillaries, and veins similar? How are they different?
It was 96 kilometers from perry to medford. David raced to medford and idled back. If the round trip took 8 hours, what was his average speed in kilometers per
A machine does 1000 tasks in 4.3 x 10^-2 seconds. How much task will be done in 2 hours? Leave answer in scientific notation.
Name two structures found around the outside of ALL bacterial cells