sweetgizzle
sweetgizzle sweetgizzle
  • 25-05-2018
  • Mathematics
contestada

If gasoline sells for $1.25 per gallon, how much would 3 3/5 gallons cost? express your answer as a decimal

Respuesta :

victoriasd
victoriasd victoriasd
  • 25-05-2018
3 3/5 gallons of gasoline would cost $4.50

This is because when you multiply 1.25 by 3 you get a product of 3.75.
Then, you multiple 1.25 with 3/5 and get a product of 0.75.
Add the two together, and you receive a sum of 4.50.
So, the cost for 3 3/5 gallon is $4.50.
Answer Link
summer7771 summer7771
  • 25-05-2018
i agree 100% good luck
Answer Link

Otras preguntas

at 65 degrees celsius, which compound has a vapor pressure of 58 kilopascals? 1. ethanoic acid2. ethanol 3. propanone 4. water
The only cells in the body that produce leptin are _______ cells.
In the 1960 presidential campaign richard nixon faced charges of national corruption ch 29 a. True b. False
Please help me this is due today
What is your idea of a devoted friend?
During what stage of complete cellular respiration is most of the atp produced
PLEASE HELP ASAP !!!!Which of the following best describes the social characteristics of ancient Israel after the fall of Judah in 586 BC? twelve tribes unified
Jake is comparing the prices of two mattress cleaning companies. Company A charges $30 per mattress and an additional $13 as service charges. Company B charges
Round each mixed number to the nearest whole number 7 2/14 kuanto
How is a representative democracy similar to a constitutional monarchy? Prime Ministers are appointed. B) Lawmakers inherit government office. C) The monarch