manamanu1202 manamanu1202
  • 24-05-2018
  • Mathematics
contestada

fruit-o-rama sells dried pineapple for$0.25 per ounce. mags spent a total of $2.65 on pineapple. How many ounces did she buy?

Respuesta :

newyorkdaughter
newyorkdaughter newyorkdaughter
  • 24-05-2018
If you divide what she spent (2.65) buy the price per ounce (0.25) , you should come up with 10.6 ounces, which is the amount she bought.

Hope this helps :)
Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 24-05-2018
Divide the amount paid by the cost per ounce to find the number of ounces.

($2.65) / ($0.25/oz) = 10.6 oz

Answer: She bought 10.6 ounces
Answer Link

Otras preguntas

what are 2 ways in which inherited factors can affect a persons health?
what is the mean of these numbers 6,7,11
what  is the product of 68 and 90 show to ways to solve!
The information for two pay as you go cell phone companies is given On call 3.5 hours :$10 1/2hour:1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each com
Please Help! What role do small claims courts play in the legal system?
What is the cost of 1 dozen carnations if 30 cost $50.00?
Why do you think most native American groups did not form large empires like the Aztec and Inca did?
India's Ganges River, a vital natural resource, is thought to be seriously contaminated. Why has the government been slow in cleanup efforts?
The endpoints of line segment MN are M(-3, -9) and N(4, 8). What is the approximate length of line segment MN?
How did President Clinton react to Saddam Hussein's refusal to allow weapons inspections?