manamanu1202 manamanu1202
  • 24-05-2018
  • Mathematics
contestada

ribbon candy costs $2.50 per oot. how many can you buy if you have $11.25?

Respuesta :

Human15
Human15 Human15
  • 25-04-2019

Answer: 4 times

Step-by-step explanation:

2.50 x 4 = 10

I tried different numbers

Answer Link
ahideefg ahideefg
  • 01-03-2021

Answer:

4.50

Step-by-step explanation:

So, 4.50 feet he can buy if he has $11.25.

Answer Link

Otras preguntas

6. The Erie Canal connected Albany on the Hudson with
If √5 - x = 4,then x=i need help on here how to solve it
A certain been plant grows 15% in height each day. Today after 10 days it is 27 inches tall. How tall was it yesterday?
Which pair of angle measures satisfy the condition sin J = cos K?
A number is thrice the second number. The second number is also twice the third number. If the average of the three numbers is 18, find the numbers.
*When do you eat your breakfast? (change into passive voice0*Where does she keep her money? (change into passive voice)*What do you see?(change into passive voi
A cylinder has a radius of 30 ft and a height of 19 ft. What is the exact surface area of the cylinder?
How do you make profit when you open a business
1: Plot the graph of the equation 2x-3y=6 and 2x+y=-10 and intercept the result.
The sum of two numbers is 8, and the sum of their squares is 34. What is the smaller number?