PINK4123
PINK4123 PINK4123
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

A 5-ounce can of tuna cost $0.90. A 12-ounce can of tuna coats $2.40. Which is the better buy?

Respuesta :

Jennihasit Jennihasit
  • 25-02-2016
The second one is a better buy because you are paying two cents for each ounce in the first one youre paying 18 cents for each one
Answer Link

Otras preguntas

How are the elements of a frame story related to it plot A)the dialogue is held to a minimum B) they form a story around a story C)they include more subplots t
Which answer shows this equation in standard form? 2(3x-2y)=2 A= 6x-4y=2 B= 4x-6y=2 C= 6x-4y=-2 D= 6x+4y=2
Mr.kasac drives 32.27 miles from his office to his home after driving 15.65 miles he stopped at the dry cleaners cleaners how muckfarther does he have to drive
What belief system gave us the yin-yang circle
By allowing nutrients to enter the cell and extracting energy from food, cells are able to maintain proper size homeostasis proper strength strong organelles
what's 2x-2y=4 in slope intercept form?
In Riverview Middle School, 20% of the students participate in after-school clubs. For every 100 students, how many are in an after-school club?
Help on whole back of paper
Consider the group 1A elements sodium (period 3), potassium (period 4), and rubidium (period 5). What would you predict about the ionization energies of these
There are four forces acting on the box: A spring pulls with a force of 40 N. The force of gravity acts downward; and the force of the table is pushing up on th