shamekafinkley shamekafinkley
  • 23-05-2018
  • Mathematics
contestada

the cost of 10 yearbooks $250 what is the cost of one yearbook

Respuesta :

sierraberge20p750g0
sierraberge20p750g0 sierraberge20p750g0
  • 23-05-2018
$25 per yearbook

The cost is x and the amount is 10
So the equation is 10x=$250
Divide 250 by 10 and get 25
Answer Link
sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-05-2018
The per-yearbook cost is
   $250/10 = $25

_____
Whether you can actually purchase one yearbook for that price depends on a number of factors.
Answer Link

Otras preguntas

Mi hermana esta ______ y no como nada differente
Electrons move at the speed of______________
Which of the following examples illustrates the Crowding Out Effect? A. The formation of SpaceX when the budget for NASA was significantly decreased. B. The for
What 8 multiply by 8
Simplify the expression: (cosx-1)/sinx + sinx/(cosx +1) ?? I got cosx but the answer is zero?? Je ne sais quoi!!! Btw the question is the top one! Thanks!!!!
It is estimated that it could take up to 1-2 hours for your body to process ______.
A bakery used 475 pounds of apples to make 1000 apple tarts. each tart contains the same ammount of apples. how many pounds of apples are used in each tart?
the radius of a circle is 2 kilometers. what is the area of a sector bounded by a 180° arc?
After the number of wolves increased from 1970–1975, what happened to the moose population in the following years? a. the population decreased. b. the populat
Which of the following is NOT a strength of monetary policy? A. Control of inflation rate B. Control over taxation policy C. Quickly executed