davidhamendip8s3g6 davidhamendip8s3g6
  • 22-05-2018
  • Mathematics
contestada

if a unit price label has a unit price of 15.5 cents per ounce how much is the total price for 24 ounce package?

Respuesta :

ggkp316
ggkp316 ggkp316
  • 22-05-2018
Multiply cents by ounces
15.5 cents * 24 ounces= 372 cents

Change to dollars. Divide by 100 cents in a dollar
372 cents ÷ 100 cents in a dollar= $3.72

The total price is $3.72
Answer Link

Otras preguntas

what percent of 150 is 60?
How does vinegar affect the growth of a plant?
Round $6.6666 to the nearest cent
What effects did the yellow journalism used by Hearst and Pulitzer before and during the Spanish-American War have on American reactions to the situation in Cub
I am trying to get the intersection of 8-16-24-32 and16-32-48
list 10 processes that occur while an organism is alive, but cease when it is dead.
What were the main policies and changes set forth by the Congress of Vienna (1814-15)?
THE 3 STOOGES ARE ASKED WHO IS THE SMARTEST. TWO OF THEM ARE TRUTHFUL AND ONE IS A LIAR. LARRY SAYS CURLY IS THE SMARTEST, MOE SAYS LARRY IS THE SMARTEST AND CU
A water molecule gains enough energy to enter the gas phase is chemical or physical?why?
What was Ramses the second leadership style