Jeyson3205 Jeyson3205
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

Omar bought 10 pounds of rice for $6. How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2018
10 pounds = $6

Find 1 pound:
1 pound = $6 ÷ 10 = $0.60

Answer: $0.60
Answer Link
Аноним Аноним
  • 21-05-2018
If he payed $6 for 10 pounds, you would have to divide to fid your answer 10 divided by 6 = .60
Answer Link

Otras preguntas

HELP ASAP Is this a good argument essay?Telling the truth is very important all the time because you want people to trust you and be trust worthy, you can make
which role of political parties does the passage most clearly illustrate Most people I know even the ones who care about the issues dont know the positions of e
write the equation of a line which is parallel to 2y + 3x = 1​
Who is responsible for reviewing a pre-departure checklist before a boat outing?.
(38 points) write a 8 sentence paragraph using the the words gallant, indignant, radiate, exploit, and aghast​​
Why do you think men did not want women to go to women’s rights meetings?
How long it will take for one full base pair mutation to occur
El amor es la llama que consume a los enamoradosa.metáforab.paradojac.sinecdoqued.metonimia​
Part a: during what interval(s) of the domain is the water balloon's height increasing? (2 points) part b: during what interval(s) of the domain is the water ba
Solve the inequality. 8x−16>-64