eyaryar575 eyaryar575
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

Two apples and three peaches cost $1.65. three apples and two peaches cost $1.60. what is the cost of one peach

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 21-05-2018
Apples = $.30
Peaches = $.60

You can get this by setting up a system of equations that looks like this. 

2x + 3y = 1.65
3x + 2y = 1.60

Where x is the amount of apples and y is the number of peaches. Then you can solve using any of the methods (I would suggest elimination for ease). 
Answer Link

Otras preguntas

The principle of federalism as described by which of the following? State and local governments have absolute authority, Government as authorized by constitutio
Using India's population pyramids into its hypothetical future, how is it possible for a population to continue growing in several generations after women begin
if a data point is way off the trend line which of the following will not help resolve the problem
Which kinds of cells are always single-celled?
Can you sweat off a cold or fever?and does it have anything to do with the immune system?
i am not 42 but i am an EVEN number. i am more than 25 but less than 50. i am a multiple of 6 but do not have a digit of 3.
A library's online catalog is a computerized index of
How many isotopes does carbon have?
What position on international trade did President Wilson’s Fourteen Points take?
5y+17= 2y-25 what is the value of y?