yamil7635 yamil7635
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

2 apples cost $20 what would 5 apples cost

Respuesta :

WideAWAKE
WideAWAKE WideAWAKE
  • 25-02-2016
It would cost $50.

20 / 2 = 10
10 x 5 = 50
Answer Link
NicoleSan NicoleSan
  • 25-02-2016
[tex] \frac{20}{2} [/tex]= 10, so, you would multiply 5 and 10, which gives you 50.
So, 5 apples would cost $50.

Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

the 1936 olympic games in berlin were marked by controversy due to a jewish athlete winning four gold medals. true or false user: doping is not considered cheat
Explain in simple molecular terms what would have to be done to a plant oil to transform it to a trans fat.
the knee is an example of a simple machine in the human body. true or false
d/3+10=7 solve problem
A box contains 2 red marbles, 2 green marbles, and 2 yellow marbles. Carol takes 2 marbles from the box at random; then Claudia takes 2 of the remaining marbles
a no passing sign is __________ shaped.
to which subsets of the real numbers does the numbers 1.68 belong
the end statement has _________ function(s)
what is the absolute phrase in the following sentence? we honor the brave people, those living and dead, who have defended our country.
there are 40 students in a class, 23 have dark hair, 18 have brown eyes and 26 have dark hair, brown eyes or both how many students have neither dark nor brown