PuertoRicanGirl
PuertoRicanGirl PuertoRicanGirl
  • 23-02-2016
  • Mathematics
contestada

A girl went grocery shopping and brought 2pounds of onions for $2.50 what was the unit price of the onions

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 23-02-2016
unit price is price per 1 unit of stuff

the 1 unit of stuff is 1 pound

2.50=2 units
divide both sides by 2
1.25=1 unit

answer is unit price is $1.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blanks: _____ is a type of ______ where both organisms benefit. (Points : 3) Mutualism; symbiosis Commensalism; symbiosis Symbi
What were the motives of the crusaders during the first crusade?
metaphors for courage
what group of Americans sought religious freedom in the west
Which definition best fits the term muckraker? A. an industrial worker who maintains a factory's machines B. a dishonest public official who collects bribes fro
During the first three Presidential elections the President and the Vice-President were chosen by: Congress Republicans electoral college their peers
Triangle ABC has vertices at A(1,2) B(4,6) and C(4,6) in the coordinate plane. The triangle will be reflected over the x-axis and then rotated 180 degrees about
How are respiration and fermentation similar and how are they different?
what is 243.56 rounded to the nearest tenth
If 4^x+1 = 64, then what is the value of x^4