lhmsokol3463 lhmsokol3463
  • 22-03-2024
  • Business
contestada

Jen-Chi's Tea House produces 500 packets of tea per week. Jen-Chi's average variable cost is $14.10 per pack, and his fixed cost per week is $1775. What is Jen-Chi's total cost per week?

Respuesta :

Otras preguntas

evaluate b-2a-c for a=-7,b=3, and c=-7
Who conquered Constantinople in 1453
A taxi ride costs $3 plus $2.50 per mile. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a taxi ride. Let mm represent number o
Keeping your definitions in mind to what extent do you think media coverage shapes our perception of issues and events
a common urinary disorder
What iS the difference between tundra and tagia
Which pair of expressions has equivalent values? A.) 1/13 and 1/15 B.) 6/1 and 9/1 C.) 7/8 and 8/7 D.) 9/2 and 4/3
the length of an office building is x feet and the width is x+4 feet. write the polynomial that represents the area. find the area if x=12.
Which substance is an example of inorganic matter ? A. Carbohydrate B. Carbon dioxide C. Sugar D. Fat
What do the parasympathetic and sympathetic nervous systems share in common?