kittywittylittty
kittywittylittty kittywittylittty
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 ears of sweet corn for $1.00. How much will 9 ears cost?

Respuesta :

DucksThatQuack
DucksThatQuack DucksThatQuack
  • 22-05-2017
$1.25 Your welcome :D
Answer Link
emmie490 emmie490
  • 22-05-2017
$2.25

Because if they are selling 4 for $1.00, then that means one ear equals $0.25. So 8 ears would equal $2.00, plus one more ear would be $2.25.
Answer Link

Otras preguntas

how do i solve step by step s+2 1/2s+20=48 ?
Which nation did not split up towards the end of the Cold War?
Name these from smallest to biggest Rivers Rills Tributary Streams Runoff Gullies
Three-fifths of the passengers on a cruise are female. Half of the female passengers and one-third of the male passengers are Canadian. What fraction of the pas
Multiple Choice: A small amplitude transverse wave is travelling on a string. The frequency of the wave is suddenly doubled. Which one of the following is a tru
During the State of the Union address, the president is required to speak to A) the Supreme Court B) the vice president. C) governors in all fifty states. D) me
__________ point of view is when a story is told from the perspective of an outside narrator who reveals the thoughts and ideas of one character.
What invention brought Europe out of the dark ages? Who invented it and when
Describe a real-world situation that could be modeled by dividing two rational numbers.
Covalent bonds are in the air you breathe and the water you drink. How are covalent bonds formed ? A) between atoms with more electrons than protons B) between