chrislenefimerl chrislenefimerl
  • 27-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 inches of decorative ribbon costs $3.25 ,how much does a yard cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-04-2017
it would cost $19.50. hope that helped
Answer Link
98swagkid
98swagkid 98swagkid
  • 27-04-2017
Since there are 36 inches in a yard. You divide 3.25 by 6 to find the cost of 1 inch. Which should equal about $0.50. You multiply 0.50 times 36 which should equal $19.50 which is your answer.
Answer Link

Otras preguntas

Without writing the equation 21x^2 - 84x + 12y^2 - 24y = -6 in the standard form, state whether the graph of this equation is a parabola, circle, ellipse, or hy
What is a good controversial question to use for a essay please some one asap!!!
Nachelle goes out to lunch. The bill, before tax and tip, was $8.10. A sales tax of 4% was added on. Nachelle tipped 17% on the amount after the sales tax was a
What would be the genotype of individual 11-3TtttXYX'Y USE PHOTO!!​
A bathroom shower streams 4 gallons of water in 2 minutes. How many gallons of water does the shower stream in 6 minutes? *
Give two environmental advantages to turning off electrical appliances when not in use. Ty!
PLS HELP I NEED TO SHKW MY WORK
R560 invested at 8% p.a. simple interest for 3 years​
How do energy carriers participate in coupled reactions?.
You recently visited a new shopping Centre in your town. Write a review of the new shopping Centre for your school magazine, giving your views. Your review sho