Joselyn145 Joselyn145
  • 21-12-2022
  • Mathematics
contestada

The Drama Club put on a play. They collected
$150.00 from the 39 people that attended. If they
charged $5.00 per adult and $2.00 per student, how
many students attended the play?

Respuesta :

Otras preguntas

Which of the following expressions are equivalent to -r/-s
Color this answer gold. 13 A 36-oz box of cereal costs $5.04. What is the cost per ounce? ​
Why is it helpful to focus on a problem to help you find a topic
mention 5 problems of science and technology ​
can you help me with this? and can you tell me which is infinitive and which is verb? pleasee​
A A cylinder has a diameter of 18 yd and a height of 15 yd. What is the volume of the cylinder? Round to the nearest tenth and use 3.14 or the calculator value
help, please the question and thank you
the bird of the golden land summary and about the main characters in english​
This one number 4 What to do
A thesaurus is most helpful for students who must find the correct pronunciation for a difficult new word. need to find multiple definitions for one word. would