hannahbannzz5424 hannahbannzz5424
  • 21-12-2022
  • Business
contestada

the standard materials cost to produce 1 unit of product r is 5 pounds of material at a standard price of $40 per pound. in manufacturing 6,500 units, 30,200 pounds of material were used at a cost of $42 per pound. what is the direct materials quantity variance?

Respuesta :

Otras preguntas

plss s ss s s s s s s s s
III. Mark the letter A, B, C or D to indicate the correct answer to each of the following question. 5. The_____________ ingredient in every meal of Vietnamese p
Solve for x in terms of h and k: 2(2x - h) - k = 6
Which process is responsible for the repair of multicellular organisms?
The sausage pizza is tasty but also greasy. The sausage pizza is tasty, but also greasy. Which is the correct punctuation for the sentence?​
what launage do u think i should learn
Please help me with the solution
In a neutral atom that has an atomic mass of 22 and atomic number of 12, how many neutrons does this element have?
Solve for x. 8x-6+11+12x=180
Hey can you help me out with this problem?